Včera mě zaujala jedna ze zpráv

Účetní propadla hazardu. Připravila obce o miliony.
❌❌❌❌❌❌❌❌❌

Toto vždy čtu jedním dechem. Stává se to.
Ta nešťastná účetní závislá na hazardu by to zřejmě vzala i jinde, kdyby nebyla účetní. Třeba ve skladu nebo v fabrice.
🌎
Pozastavuji se nad tím, že obec při rozpočtu několik milionů (dívala jsem na její rozpočet, nedalo mi to) na to nepřijde včas, ale až za půl roku.
🌎
Je to jako ve firmě. Když není kontrola a není nastaven systém, tak se to bohužel stát může.
Tak, kde je aktivní přístup k účtu třetí osoby, je třeba pravidelná kontrola.
Přeposílání info i finančních transakcích na mail nadřízenému, kontrola účetní firmy, kontrola stavů účtů,
Nemůže se pak dozvědět nadřízený telefonátem z banky, že jsou tam nestandartní finanční operace.
😉

5. 1. 2022, 11:56 – Plzeň
Patrik Biskup, Právo
Pověst spolehlivé úřednice ji předcházela už z dřívějšího zaměstnání v justici. Po nástupu na místo účetní v Hrádku u Sušice před dvěma lety to jen potvrzovala a vedení obce bylo s její prací spokojeno. O to větší šok přišel v polovině roku 2020, kdy se provalilo, že z obecního účtu převedla na své konto téměř půldruhého milionu korun.

Stejným způsobem připravila o 2,5 milionu ještě vesničku Hoštice, které se starala o finance na vedlejší pracovní poměr. Jak sama přiznala, peníze prošustrovala v hazardu. Policie osmatřicetiletou ženu nyní obvinila ze zpronevěry. Hrozí jí až osm let vězení.
„Rozplakala se a přiznala, že hráčská vášeň byla silnější než ona,“ vzpomínal starosta Hrádku Josef Kutil (bezp.) na okamžik, kdy po ženě žádal vysvětlení k převodu statisícových částek z obecního účtu. Sám zpočátku nechtěl uvěřit tomu, že může jít o trestný čin.

„Když nás z banky upozornili na podezřelé transakce, myslel jsem si, že je to nějaká administrativní chyba, která se vysvětlí. Vůbec mě nenapadlo, že by v tom mohla být naše účetní,“ řekl starosta.
Bez vytáčení se přiznala, že to jde na její triko. Myslela si, že vyhraje a peníze zase vrátí.

Josef Kutil, starosta Hrádku
„Byla velmi pečlivá a svědomitá. Ve chvíli, kdy mi úředník z banky ukazoval noční příkazy k převodu statisíců z našeho účtu, jsem se úplně opotil. Byl to jeden z nejhorších dnů v mém životě,“ uvedl Kutil.

Přiznala se také k tomu, že peníze brala i z účtu obce Hoštice. Podali jsme na ni trestní oznámení a uzavřeli s ní dohodu o náhradě škody, kterou nám splácí v rámci možností,“ uvedl dále Kutil s tím, že ho celá věc mrzí, protože jde o velmi spořádanou rodinu.

V případě Hoštic žena peníze podle kriminalistů převáděla postupně po desítkách tisíc během devíti měsíců. Celkem odčerpala z obecní kasy téměř tři a půl milionu, přičemž necelý milion vrátila zpět.
V covidu moc nekontrolovali

Na otázku, jak je možné, že nikdo několik měsíců nekontroloval finanční toky na obecním účtu, starosta reagoval jen větou, že byla covidová doba.

účetnictví Brno