Rozhovor: Bc. Michaela Valasová, junior účetní JKEDIT

Michaela Valasová JK EDIT

Michaela Valasová u nás pracuje na pozici junior účetní. Míša patří ke generaci mladých talentovaných kolegyň, které si v JK EDIT pečlivě vybíráme. Práce jí jde od ruky a již druhý měsíc po nástupu zvládla samostatně účtovat menší klienty a je předpoklad, že ve stejném tempu zvládne i vše ostatní. Jsme rádi, že je s námi! 👇

👉 Míšo, v JK EDIT pracuješ od října minulého roku. Proč ses rozhodla pracovat zrovna u nás?

Předtím než jsem začala pracovat v JK EDIT, tak jsem pracovala 5 let v supermarketu, kde jsem si vyzkoušela mnoho pozic. Práce mě bavila, ale cítila jsem, že chci vyzkoušet práci v oboru, který studuji. Po dokončení bakalářského studia jsem se rozhodla udělat velkou změnu a najít si novou práci.

Nastoupila jsem do jedné firmy na pozici junior účetní, kde jsem byla pouze dva měsíce a věděla jsem, že tohle nechci. Stres, chaos, špatné zacházení se zaměstnanci. Hledala jsem tedy dál a narazila na JK EDIT, kde mi bylo už po první telefonátu a setkání s majitelkou společnosti jasné, že tady bych chtěla pracovat.

👉 Zároveň s prací studuješ ještě navazující magisterské studium. Jakou děláš školu?

Studuji prezenčně na VUT v Brně, na fakultě podnikatelské, obor strategický rozvoj podniku. Bakaláře jsem vystudovala na stejné fakultě, obor účetnictví a daně. Při výběru navazujícího oboru jsem se rozhodla rozšířit si obzory, proto jsem zvolila jiný obor, který je zaměřený na marketing a management.

👉 Myslíš, že tě studium dobře připravilo na práci v účetní firmě?

Studium a praxe jsou nesrovnatelné. Před vysokou jsem studovala gymnázium, takže jsem neměla žádné základy účetnictví a daní, na kterých by se dalo stavět. Všechny informace a skutečnosti jsem se dozvěděla na vysoké škole. Myslím, že vysoká škola mě na práci v účetní firmě připravila relativně dobře. Bohužel téměř dva roky mého bakalářského studia komplikoval covid. Výuka probíhala online, zpočátku nebyla tak kvalitní a přišla jsem o mnoho zajímavých cvičení.

👉 Máš za sebou také spoustu brigád. Jak se ti hodily předchozí zkušenosti, byť nebyly z oboru?

Brigád jsem si vyzkoušela hodně. Nejdelší dobu, jak už jsem zmínila, jsem pracovala v supermarketu. Pracovala jsem i na pokladně, díky tomu jsem se naučila především odpovědnosti. Člověk si musí dávat pozor, aby správně vydával peníze, přitom komunikovat se zákazníky a být milý. Dále jsem si zde potvrdila, že práce odvedená pečlivě a včas se cení.

👉 Co jsi očekávala od práce u nás a jaká pak byla realita?

Vzhledem k tomu, že nemám žádné zkušenosti z praxe, jsem očekávala, že budu prvních pár měsíců jen třídit a lepit doklady, vypomáhat kolegyním a pozorovat, jak to ve firmě funguje. Ve skutečnosti jsem v druhém měsíci dostala na starost několik firem a byla zaučená, jak účtovat. Společnosti, které mi byly přiděleny, mám kompletně na starost. Nečekala jsem, že se tak rychle dostanu k plnohodnotné práci účetní a jsem za tuhle příležitost a důvěru vděčná.

👉 Jak k tobě jako studentce přistupují ostatní lidé u nás ve firmě?

Ve firmě ke mně přistupují skvěle. Panuje zde velmi příjemná atmosféra. Kolektiv je přátelský, komunikativní a laskavý. Vzhledem ke studiu si můžu práci rozvrhnout podle svých potřeb. V případě jakýchkoliv nejasností se můžu obrátit na zkušenější kolegyně, které mi vždy ochotně pomůžou.

👉 Jak vypadá tvůj typický den? Co všechno děláš?

Když přijdu ráno do práce, tak začínám čtením a řešením emailů. Následně si vytisknu doklady, které mi zaslali klienti. Rozdělím si je podle druhu a podle data. Poté jednotlivé doklady zaúčtuju, popíšu a založím do šanonu příslušného klienta. V případě, že se jedná o plátce, tak zpracovávám také daňové přiznání. Někdy také pomáhám kolegyním, například s lepením dokladů.

👉 Komunikuješ už i s klienty? Jakým způsobem?

Ano, komunikuji. Zatím pouze prostřednictvím emailů. Běžnou komunikaci s klienty zvládám sama. V případě složitějších dotazů se snažím odpovědi najít na internetu nebo v zákoně. Následně pak vše konzultuji se zkušenějšími kolegyněmi, abych klientovi napsala vše pravdivě a správně.

👉 Co tě nejvíce baví na práci v účetní firmě?

Na práci mě nejvíc baví ta různorodost a proměnlivost. Účetní program je stejný, ale každý klient má jiný obor podnikání a jinak se účtuje. Také se neustále mění novely a zákony o daních a účetnictví. Myslím, že z toho důvodu nemůže být práce v účetní firmě stereotypní.

👉 Co bys chtěla dělat po skončení školy? Jaké máš plány?

Přestože momentálně studuji jiný obor, tak bych chtěla pracovat v účetnictví. Po dokončení studia se zřejmě budu stěhovat mimo Brno. V případě, že by kvůli vzdálenosti nebylo možné dále pracovat v JK EDIT, tak doufám, že si najdu práci, ve které budu minimálně stejně spokojená, jako jsem teď.

👉 Chceš říct něco sama na závěr?

Chtěla bych především poděkovat majitelce společnosti, která mě přijala. Díky ní mám možnost získávat cenné zkušenosti a být součástí této ambiciózní společnosti.